Kategorija: Novosti, Zdravlje
Datum objave: 01. 06. 2020.

Tijekom cijele trudnoće pravilna ishrana je iznimno važna, jer našem tijelu su potrebni vitamini, minerali i dodatne hranjive tvari. Nedostatak određenih nutrijenata može se negativno odraziti na razvoj djeteta. Sve je više dokaza da postoji poveznica između rasta djeteta u majčinoj maternici i razvoja bolesti u odrasloj dobi djeteta poput pretilosti, šećerne bolesti, bolesti srca i povišenog krvnog tlaka. Stoga, ishrana žene prije i tijekom trudnoće važan je čimbenik koji utječe na zdravlje, rast i razvoj djeteta ne samo u dojenačkoj dobi, već i u odrasloj dobi. Prekomjerna tjelesna masa tijekom trudnoće povećava rizik od komplikacija u trudnoći i tijekom poroda, te razvoja gestacijskog dijabetesa. Pravilo je da tijekom drugog i trećeg tromjesečja trudnice trebaju unositi dodatnih 300 – 500 kcal. Svojem zdravlju i zdravlju djeteta pridonjet ćemo odabirom zdrave, nutritivno bogate hrane i svih nutrijenata potrebnih za rast i razvoj.

Pravilna ishrana u trudnoći

Nutrijente koje je potrebno dodatno unositi prije i tijekom trudnoće ima mnogo, a istaknut ćemo najvažnije od njih:

  • Kalcij
  • Proteini
  • Probiotici
  • Magnezij
  • Folna kiselina
  • Cink
  • Željezo
  • Omega 3 masne kiseline
  • Vitamin A
  • Vitamin C
  • Vitamin D

Za razvoj zubi i kostiju fetusa tijekom trudnoće važan je unos dodatnih količina kalcija i proteina. Preporuka je da trudnice unose 1000 mg kalcija dnevno. Najbolji izvor kalcija, proteina, fosfora, vitamina B skupine, magnezija, cinka i probiotičkih bakterija su lako dostupni mliječni proizvodi. Znanstvene studije su pokazale da unos probiotika tijekom trudnoće može smanjiti rizik od komplikacija poput preeklampsije (visokog krvnog tlaka), vaginalnih infekcija i alergija i gestacijskog dijabetesa. Probiotici su idealan izbor za trudnice koje imaju intoleranciju na laktozu. Njihova važnost u reguliranju pravilne probave i jačanju imuniteta široko je poznata. Probio Balance u samo jednoj tableti sadrži 4 milijarde probiotičkih bakterija i prebiotik fruktooligosaharid

Nedostatak magnezija pridonosi pojavi preeklampsije, a uz kalciji i vitamin D važan je za razvoj kostiju. Izvori magnezija su primjerice orašasti plodovi i  cjelovite žitarice.

Većina trudnica tijekom trudnoće ne unosi u dovoljnoj količini folnu kiselina ili vitamin B9. Unos folne kiseline, ali i ostalih vitamina B skupine vrlo je važan tijekom prva tri mjeseca trudnoće, jer smanjuje rizik od prijevremenih poroda, niske porođajne mase djeteta, razvoja oštećenja neuralne cijevi, i kasnijih infekcija tijekom rasta i razvoja djeteta. Tijekom trudnoće fetus stvara svoj vlastiti imunitet koji je od velike važnosti tijekom odrastanja dijeteta. Visoki udio folne kiseline, proteina, željeza, kalcija i vlakana sadrže mahunarke, naranče, integralne žitarice. Ako žena planira zatrudnjeti treba bi dnevno unositi 400 µg folne kiseline putem dodatak ishrani i nastaviti tako tijekom cijele trudnoće. Folna kiselina je važna za razvoj oplođene jajne stanice i posteljice, te potiče stvaranje mlijeka.

Manjak cinka povećava rizik od prijevremenog poroda ili rađanja djece manje porođajne mase. Važan je za razvoj svih stanica.

Željezo ulazi u sastav hemoglobina i važno je za nastanak crvenih krvnih stanica eritrocita. Niska razina željeza povezuje se s umorom i anemijom trudnica te može uzrokovati nisku porođajnu masu djeteta i prijevremene porode. Manjak željeza utječe i na inteligenciju djeteta. Potrebe trudnica za željezom su veće, nego ostalih žena, jer se volumen krvi u njihovom tijelu povećava kako bi njome opskrbile posteljicu i dijete. Dnevne potrebe za željezom teško je zadovoljiti ako trudnica tijekom trudnoće ima adverziju prema mesu.

Većina ljudi, pa tako i trudnica ne unosi dovoljno omega 3 masnih kiselina putem ishrane. Omega 3 masne kiseline tijekom trudnoće važne su za razvoj dječjeg mozga, očiju i pravilnu izgradnju svih tkiva fetusa. Tijekom trudnoće njihov manjak može uzrokovati preeklampsiju i prijevremeni porođaj. Morska riba je bogati izvor omega 3 masnih kiselina, no može sadržavati živu i ostale kontaminante, stoga je za trudnice najsigurniji izbor omega 3 masnih kiselina u obliku dodataka ishrani.

Vitamin A je važan za niz metaboličkih procesa koje se odvijaju tijekom razvoja fetusa, rasta i dijeljenje većine stanica i tkiva. Preporuka je da se trudnice savjetuju oko povećanja unosa vitamina A putem ishrane za 10 – 40%. Također im se savjetuje da ne unose prevelike količine vitamina A životinjskog podrijetla, poput jetre i iznutrica, jer prekomjerni unos može biti toksičan za plod. Slatki krumpir ili batat je idealan izvor beta karotena koji se u organizmu pretvara u vitamin A. Beta karoten se prema potrebi u organizmu pretvara u vitamin A. Dodaci ishrani koji sadrže beta karoten sigurniji su za upotrebu od klasičnog vitamina A.

Vitamin C je važan za zdravlje imunog sustava, razvoj tkiva i apsorpciju željeza. Preporuka je odabrati dodatke ishrani koji se postupno otpuštaju u naš organizam, a dodatno su obogaćeni s bioflavonoidima iz prirodnog izvora.

Nedostatak vitamina D povezuje se s razvojem gestacijskog dijabetesa i preeklampsije. Vitamin D tijekom trudnoće i dojenja potreban je za ugradnju kalcija u kosti i zube. Tijekom zime povećan je rizik za njegov nedostatan unos, jer većina naših potreba zadovoljava se izlaganjem suncu. Od namirnica nalazi se samo u namirnicama životinjskog podrijetla poput žumanjka i plave ribe.

Ako ste trudni ili planirate trudnoću preporuka je savjetovati se sa stručnjakom ili liječnikom prije uzimanja dodataka ishrani. Pojedini vitamini, poput vitamina A, mogu biti potencijalno opasni, ako se uzmu u količinama većim od preporučenih. Naime, mogu se nakupljati u organizmu te uzrokovati anomalije kod razvoja ploda.

Danas su dostupni dodaci ishrani koji su korisni ženama s ograničenom ili lošom ishranom. Prvi odabir trudnica i dojilja svakako treba biti pažljivo izbalansiran multivitaminski dodatak ishrani prirodnog podrijetla poput New Life-a. Preporuka je da ga uzimaju i žene koje planiraju trudnoću.

New Life u samo jednoj tableti dnevno sadrži čak 23 vitamina, minerala i oligoelementa u idealnom omjeru koji su potrebi svakoj trudnici i dojilji. U New Lifeu pronaći ćete sve spomenute vitamine i minerale.

Kako ishrana u trudnoći ne bi postala rizični čimbenik za zdravlje majke i novorođenčeta potrebno joj je posvetiti dovoljno pažnje. Ključne smjernice uspješnog poroda i razvoja djeteta su briga o zdravlju prije trudnoće, uravnotežena ishrana i primjereno povećanje tjelesne mase u trudnoći.

 

Autor:

Željka Horvat, mag. nutricionizma i znanosti o hrani
Linkedin profil

 

Literatura:

Probiotics and Pregnancy - Luisa F Gomez Arango , Helen L BarrettLeonie K CallawayMarloes Dekker Nitert. Current diabetes reports. 015 Jan; 15(1):567.

Immune-enhancing Role of Vitamin C and Zinc and Effect on Clinical Conditions - Eva S Wintergerst , Silvia MagginiDietrich H Hornig. Annals of Nutrition Metabolism. 2006;50(2):85-94.

Effects of Folate and Vitamin B12 Deficiencies During Pregnancy on Fetal, Infant, and Child Development - Anne M. MolloyPeadar N. KirkeLawrence C. Brody. Food and Nutr Bulletin. 2008 Jun;29(2 Suppl):S101-11; discussion S112-5.

Moglo bi vas zanimati:

  Novosti i akcije - Sve