Odaberite idealan dodatak prehrani protiv nesanice
Nesanica predstavlja vrlo čest poremećaj spavanja s kojim se tijekom života susretne 1/3 ljudi. Osobe koje pate od nesanice navečer teško usnu, prerano se bude i ne mogu spavati tijekom noći. Posljedica nesanice je umor i iscrpljenost što može biti okidač za brojene bolesti. Nesanica je češća kod žena nego kod muškaraca, a može pojaviti u bilo kojem razdoblju života. Dijagnoza nesanice postavlja se kada osoba 3 noći u tjednu tijekom 3 mjeseca ne može normalno usnuti ili kada joj nedostatak sna uzrokuje brojne druge poteškoće u svakodnevnom životu. U pojedinim slučajevima nesanica može biti kronična i trajati nekoliko mjeseci ili godina.
Uzroci nesanice:
- Traumatični događaj
- Psihički i fizički stres
- Anksioznost, depresija
- Smjenski rad
- Promjena navika spavanja
- Fizička bol – bolovi u leđima, artritis
- Jet lag – putovanje u druge vremenske zone
- Apneja
- Loše prehrambene navike
- Dijabetes
- Debljina - sjedilački način života, nedovoljno kretanja
- Kardiovaskularne bolesti
- Određena skupina lijekova – beta blokatori, diuretici, antidepresivi
Nedostatak sna utječe na regulaciju krvnog tlaka, uzrokuje promjene raspoloženja, razdražljivost, napetost, manjak motivacije i koncentracije. Smatra se uzrokom dijabetesa, povišenog krvnog tlaka I kardiovaskularnih bolesti.
Manjak prehrambenih tvari poput kalcija, magnezija ili vitamina B6 može uzrokovati poremećaje spavanja. Primjerice, magnezij sudjeluje u transportu iona kalcija i kalija između stanica, procesu koji je bitan za prijenos živčanih impulsa. Niske razine magnezija povezane su s nedostatkom sna, lošim raspoloženjem i depresijom. Brzo i jednostavno rješenje za ublažavanja simptoma umora i nesanice je unos kapsula magnezija u kombinaciji s vitaminom B6. Najbolja apsorpcija magnezija su kapsule magnezija u obliku magnezij citrata. Dodatak prehrani MagneZi B6 osim magnezija sadrži i vitamin B6 koji omogućuje bolji ulazak magnezija u stanice. Cink u kombinaciji s magnezijem pomaže radu enzima i jačanju imuniteta. Preporuka je magnezij kapsule uzeti uz obrok ili 45 minuta prije odlaska na spavanje, 1 kapsula dnevno.
Vitamin B6 ili piridoksin je važan koenzim koji sudjeluje u stvaranju eritrocita, pomaže enzimima u ubrzavanju biokemijskih reakcija u organizmu, stvaranju imuniteta, proizvodnji bjelančevina, melatonina i serotonina. Depresija je povezana s nesanicom, a podaci pokazuju da oko 25% oboljelih od depresije pati od manjka vitamina B6. Kako bi osnažili rad živčanog sustava, preporuka je unijeti 3mg vitamina B6 dnevno.
Redoviti unos vitamina B6 pomoći će nam u borbi protiv nesanice, a Stress management B-kompleks sadrži kompleks svih potrebnih vitamina B skupine, vitamina C i magnezija.
Stress management B-kompleks sadrži i vitamin B12 koji sudjeluje u reguliranju ciklusa spavanja. Vitamin B12 još je jedan od vitamina čiji deficit uzrokuje depresiju. Od iznimne je važnosti za starije osobe i vegetarijance, jer se s godinama se razina vitamina B12 u organizmu smanjuje. Preporučeni dnevni unos je 1,5µg, a za terapeutski učinak postiže se kada se uzima sa 400µg folne kiseline.
Najvažniji hormon za regulaciju sna je melatonin. Luči ga žlijezda epifiza koja se nalazi u našem mozgu, a ima ulogu da signalizira našem tijelu kada je vrijeme za spavanje i odmor. Melatonin je prirodni hormon koji ima brojne uloge poput regulacije hormona dopamina, krvnog tlaka i zdravlja očnog sustava. Jaki je antioksidant, a kao takav se koristi u liječenju makularne degeneracije na oku, ulceroznog kolitisa i žgaravice, tinitusa (zvonjenja u ušima). Može ubrzavati oporavak kod prijeloma i ugradnje zubnih implantata, povećati i gustoću kostiju, a pomaže i u ublažavanju migrena i sindroma kroničnog umora.
Popularni “hormon spavanja” sve češće se koristi kao dodatak prehrani. Istraživanja su dokazala da melatonin skraćuje vrijeme potrebno za usnivanje za 7 minuta. Nesanica je česta kod osoba koje putuju između različitih vremenskih zona, a unos melatonina od svega 0.5mg pomaže ublažiti nesanicu. Kod prve primjene melatonina preporuka je unositi ga u manjim dozama od 0.5mg ili 1mg. Dodaci prehrani protiv nesanice s melatoninom ne izazivaju navikavanje no mogu izazvati pospanost ako se uzimaju tijekom dana. Ne preporučuje ga se uzimati s lijekovima za dijabetes, antidepresivima, imunosupresivima, a može povećati i djelovanje lijekova za snižavanje krvnog tlaka i lijekova koji usporavaju zgrušavanje krvi.
Ne zaboravite da je našem tijelu potrebno najmanje 7 sati sna kako bi se preko noći regeneriralo i ujutro bilo spremno za nove životne izazove.
Prirodni dodaci prehrani protiv nesanice uvijek su dobar prvi izbor jer mogu vam pomoći da usnite bez rizika nastanka nuspojava.
Liječenje nesanice:
- Koristite prirodne dodatke prehrani protiv nesanice u svrhu poboljšanja kvalitete sna
- Neposredno prije spavanja izbjegavajte kofeinske napitke, alkohol i nikotin
- Nemojte intenzivno vježbati prije spavanja
- Pridržavajte se redovitog rasporeda spavanja čak i vikendom
- Izbacite elektroničke uređaje iz spavaće sobe – emitiraju elektromagnetsko zračenje
- Krevet neka Vam služi samo za spavanje. Nemojte gledati TV u krevetu
- Vodite brigu o adekvatnoj temperaturi u sobi i redovitom prozračivanju spavaće sobe
- Preporučuje se opuštajuća kupka prije spavanja
- Pokušajte meditirati prije počinka i tijekom dana
Literatura:
On the significance of magnesium in extreme physical stress - Golf SW, Bender S, Grüttner J. Cardiovasc Drugs Therapy. 1998 Sep;12 Suppl 2:197-202.
Ferracioli-Oda E, Qawasmi A, Bloch MH. Meta-analysis: melatonin for the treatment of primary sleep disorders. PLoS One. 2013;8(5):e63773. Published 2013 May 17. doi:10.1371/journal.pone.0063773